EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Webinarium: Koronakryzys - globalny kapitalizm przed i po pandemii

Webinarium: Koronakryzys - globalny kapitalizm przed i po pandemii

23 marca na profilu Facebookowym Inicjatywy Pracowniczej odbyło sie webinarium "Koronakryzys - globalny kapitalizm przed i po pandemii". Poniżej prezentujemy zapis video dyskusji oraz tekst wprowadzający do spotkania.

 

Minął rok od wybuchu globalnej epidemii koronawirusa, która nie tylko zmieniła nasze codzienne życie, ale także wywołała głęboki kryzys gospodarczy i społeczny. Kryzys ten postawił pod znakiem zapytania wiele dotychczas obowiązujących dogmatów ekonomicznych: zmusił władze publiczne do sfinansowania płac i dochodów utraconych przez osoby zatrudnione w branżach objętych lockdownem; postawił pod znakiem zapytania założenie, że to sektor prywatny jest najlepszym gwarantem produkcji i dystrybucji lekarstw i szczepionek; otworzył dyskusję o tym, jakie prace i jakie branże mają charakter kluczowy (konieczny do przetrwania społeczeństwa); ujawnił sprzeczność pomiędzy wymogami ochrony zdrowia publicznego z wymogami wzrostu gospodarczego.

Z drugiej strony, przebieg „koronakryzysu” i przyjęte na całym świecie polityki antykryzysowe pod wieloma względami są podobne do poprzednich załamań gospodarczych: masowe zwolnienia, cięcia płac, zapowiedzi oszczędności budżetowych i redukcji wydatków publicznych brzmią niepokojąco znajomo dla wszystkich, którzy i które pamiętają światowe załamania gospodarcze z lat 2001-2003 i 2008-2011.

Dziś jasnym jest, że epidemia koronawirusa i jej skutki będą oddziaływać na gospodarkę i świat pracy jeszcze przez dłuższy czas. Podczas webinarium, problemy te analizowaliśmyz perspektywy związkowej, łącząc wnioski i doświadczenia z naszych działań podjętych przez ostatni rok z refleksją ekonomiczną. Celem spotkania była próba odpowiedzi na następujące pytania:
- jak koronakryzys wpłynął na świat pracy i warunki zatrudnienia?
- w jaki sposób pandemia zmieniła globalną gospodarkę i na ile zmiany te będą trwałe?
- jak należy ocenić podjęte przez władze publiczne polityki antykryzysowe i jakie wnioski z tej oceny płyną dla ekonomii?

Udział w webinarium wzięły / wzięli:
Anna Zachorowska-Mazurkiewicz - doktora habilitowana nauk ekonomicznych na Katedrze Ekonomii i Innowacji WZiKS Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Autorka monografii: „Praca kobiet w teorii ekonomii – perspektywa ekonomii głównego nurtu i ekonomii feministycznej”. Specjalistka m.in z zakresu: rynku pracy i nierówności społecznych i ekonomicznych.

Hanna Szymborska - doktor ekonomii, obecnie pracuje na brytyjskim Birmingham City University. W swoich badaniach szuka związków pomiędzy makro- i mikroekonomicznymi wymiarami nierówności, analizując wpływ systemów finansowych i polityki gospodarczej na nierówności klasowe, płciowe i rasowe.

Maciej Grodzicki – adiunkt w Katedrze Ekonomii matematycznej Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek komisji zakładowej Inicjatywy Pracowniczej przy Uniwersytecie Jagiellońskim

Michał Sobol – członek Komisji Krajowej i Grupy roboczej ds. prawnych OZZ Inicjatywa Pracownicza

Prowadzenie: Jakub Grzegorczyk, Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.