EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Hiszpania: Sekretarz SAT na wolności

stories.sat-zwnsp_416Diego Cañamero, sekretarz generalny związku zawodowego SAT, o którego zatrzymaniu przez hiszpańską policję 9 września 2011 r. informowaliśmy wcześniej, został wypuszczony na wolność. Niemniej uzyskał nakaz stawiania się w sadzie dwa razy w miesiącu, którego jednak nie zamierza przestrzegać.

 

 

Diego Cañamero został zatrzymany podczas blokady eksmisji niedaleko miasta Sewilla, która miała nie dopuścić do wyrzucenia z domu bezrobotnej matki z dwójką dzieci za niedotrzymanie spłaty kredytu hipotecznego. Diego odmówił składania zeznań w sądzie, utrzymując, że: „głos ludu nie może być nielegalny”. Od wielu miesięcy stosuje on „obywatelskie nieposłuszeństwo”, odmawiając stawienia się w sądach po represjach, które władze hiszpańskie zastosowały wobec członków związku SAT m.in. po zeszłorocznym strajku generalnym, 29 września 2010 r.

SAT nękany jest karami pieniężnymi za działalność związkową oraz serię okupacji banków, fabryk, budynków użyteczności publicznej i autostrad, podczas których tysiące ludzi w pokojowy sposób przeprowadzały akcje „obywatelskiego nieposłuszeństwa”. Hiszpański i andaluzyjski rząd odpowiedziały falą represji w postaci zatrzymań, wysokich grzywien oraz prawnego dochodzenia wobec najbardziej znanych członków SAT. Obecnie związek ma do zapłacenia ponad 328 tys. € (stan na maj 2011 r.), a wielu działaczy i działaczek stoi wobec kar więzienia o łącznym wymiarze 38 lat i 9 miesięcy.

Diego Cañamero zapowiedział, że będzie kontynuować „obywatelskie nieposłuszeństwo” oraz walkę przeciwko represjom, których doświadcza SAT. Podczas jego aresztowania inni członkowie SAT zorganizowali protest przed aresztem. Inicjatywa Pracownicz jest w kontakcie z dzialaczami SAT.


IP wystosowało poniższy list do ambasady hiszpańskiej w Polsce:

Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza protestuje przeciwko stosowaniu represji przez władze hiszpańskie wobec sekretarza generalnego związku zawodowego SAT z Andaluzji, Diego Cañamero oraz pozostałych członków tej organizacji.

 

Zatrzymanie przez policję Diego Cañamero, które miało miejsce 9 września 2011 r. w miejscowości Villamartin, niedaleko Montellano oraz Sewilli, było elementem szerszych represywnych działań władz hiszpańskich wymierzonych w stępienie oporu członków SAT, którzy walczą przeciwko wyzyskowi pracowników Andaluzji. SAT nękany jest karami pieniężnymi za działalność związkową oraz serię okupacji banków, fabryk, budynków użyteczności publicznej i autostrad, podczas których tysiące ludzi w pokojowy sposób przeprowadzały akcje „obywatelskiego nieposłuszeństwa”. Hiszpański i andaluzyjski rząd odpowiedziały falą represji w postaci zatrzymań, wysokich grzywien oraz prawnego dochodzenia wobec najbardziej znanych członków SAT. Obecnie związek ma do zapłacenia ponad 328 tys. € (stan na maj 2011 r.), a wielu działaczy i działaczek stoi wobec kar więzienia o łącznym wymiarze 38 lat i 9 miesięcy.

 

Inicjatyw Pracownicza domaga się wstrzymania represji oraz kasacji niesprawiedliwych wyroków oraz zapowiada, że będzie śledzić stosowanie przez władze hiszpańskie represji wobec SAT i w razie ich ponownego nasilenia będzie solidarnie protestować również w Polsce.

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.