EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Popieramy strajk generalny na Śląsku

Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza wyraża swoje poparcie i solidarność ze strajkiem generalnym na Śląsku, który odbędzie się 26 marca. Zwracamy się z apelem do wszystkich komisji naszego związku oraz wszystkich osób wspierających i sympatyzujących z OZZ Inicjatywa Pracownicza o aktywne wsparcie demonstracji i pikiet solidarnościowych ze Śląskim Strajkiem Generalnym.

Śląski Strajk Generalny jest pierwszą od wielu lat próbą zorganizowania szerokiego protestu o zasięgu ponadzakładowym, angażującym pracowników i pracownice z różnych branż. Jest to próba tym bardziej doniosła, że organizatorzy z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego podejmują ją w warunkach restrykcyjnych przepisów ograniczających swobodę podejmowania akcji strajkowych.

Obowiązująca od 1991 r. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w istotny sposób ogranicza prawo do strajku już na poziomie jednego zakładu pracy, nie mówiąc o strajku generalnym którego zorganizowanie w myśl przepisów Ustawy jest praktycznie niewykonalne. Inicjatywę Śląskiego Strajku Generalnego popieramy więc przede wszystkim jako wyraz aktywności ruchu pracowniczego, który stara się przełamać istniejące bariery prawne za pomocą wykorzystania instytucji strajku solidarnościowego. Mamy nadzieję, że będzie to początek nowej praktyki masowych protestów o zasięgu regionalnym a nawet krajowym, które wykraczać będą poza postulaty płacowe czy socjalne. Strajk może – i naszym zdaniem powinien – pełnić rolę także narzędzia nacisku na władze krajowe i samorządowe.

Co ważne, wśród postulatów Śląskiego Strajku Generalnego znalazły się także żądania ograniczenia stosowania umów śmieciowych (umów cywilnoprawnych, umów o pracę na czas określony, wymuszonego samozatrudnienia) oraz powstrzymania systematycznej likwidacji szkolnictwa publicznego. Te dwie kwestie są od dłuższego czasu kluczowe dla działań naszego związku: umowy śmieciowe to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla podstawowych praw pracowniczych i realna bariera dla działania związków zawodowych w wielu zakładach pracy. Natomiast polityka cichej prywatyzacji i zamykania placówek szkolnych w praktyce zagraża prawu obywateli i obywatelek do dostępu do publicznej, bezpłatnej edukacji stanowiącej część systemu usług publicznych.

Ze wszystkich wyżej wymienionych powodów, Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza wyraża swoje poparcie dla Śląskiego Strajku Generalnego, apeluje do wszystkich członków i członkiń związku o wsparcie strajku i pikiet solidarnościowych organizowanych pod Urzędami Wojewódzkimi oraz deklaruje pełną akceptację naszego związku dla podobnych inicjatyw organizowanych w przyszłości.

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.