Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Volkswagen: zamiast zwalniać ludzi, zwolnić tempo i skrócić czas pracy!

Komisja Inicjatywy Pracowniczej działająca w poznańskich zakładach Volkswagena przygotowała ulotkę w związku z planowanymi przez firmę zwolnieniami, których przyczyną jest automatyzacja procesu produkcji. Poniżej publikujemy jej treść. Ulotka będzie w najbliższym czasie rozdawana wśród pracowników VW.

Żądamy: zamiast zwalniać ludzi, zwolnić tempo i skrócić czas pracy!

Zarząd poznańskiego VW planuje zwolnić 750 ludzi. Wmawiają nam, że to jest nowoczesność. Zwolnienia i pogarszanie warunków pracy #to nie nowoczesność. To kolejne zmiany, które mają zwiększyć wyzysk. #Już dziesięć lat temu firma mocno podkręciła tempo pracy „na okres światowego kryzysu”. Tamten kryzys dawno minął, a my ciągle pracujemy na kryzysowych, wyższych obrotach. Inicjatywa Pracownicza popiera automatyzację, ale bez zwolnień pracowników. Jeżeli dzięki automatyzacji nie nastąpi skrócenie czasu pracy, zwolnienie tempa i poprawa warunków, to kto na tym zyskuje? Tylko zarząd Volkswagena i ci, którzy go wspierają, podczas gdy załoga znowu traci.

Plan zwolnień uderza w całą załogę, pogłębia w niej podziały i osłabia. Żeby powstrzymać dalsze pogarszanie warunków pracy, musimy odpowiedzieć większym zjednoczeniem. Żądajmy jednym głosem: zwolnić tempo, a nie ludzi! Nowszą organizację pracy trzeba wykorzystać dla dobra zwykłych pracowników. W końcu to nasza praca sprawia, że ten zakład istnieje. My, zrzeszeni w Inicjatywie Pracowniczej, nie dzielimy załogi na pracowników „bardziej i mniej przydatnych” zarządowi. Jeżeli będą Ciebie straszyli zwolnieniem, daj nam znać - niezależnie od tego, czy należysz do któregoś ze związków czy też nie. Zamierzamy przed zwolnieniami bronić wszystkich, a najmocniej tych, którzy aktywnie sprzeciwią się pogarszaniu warunków pracy.


Komisja Międzyzakładowa
Inicjatywy Pracowniczej
przy Volkswagen Poznań

Powrót na górę