Strona główna Informacje Zagranica Delegacja IP z wizytą na zaproszenie IWW

Ile zarabiamy - propaganda sukcesu Gazety Wyborczej

„Gazeta Wyborcza” (GW) jest jednym z mediów, które najbardziej emocjonalnie reaguje na wszelakie próby podważenia „osiągnięć” transformacji systemowej.

Kryzys w Irlandii

Przedstawiamy poniżej wywiad, udzielony amerykańskiej witrynie internetowej Ideas & Action przez Kevina Doyla, członka oddziału irlandzkiej organizacji anarchosyndykalistycznej Workers Solidarity Movement z miejscowości Cork,

Kryzys najbardziej widać w domu

„Polska to zielona wyspa na mapie Europy” – w taki sposób rządowi ekonomiści nazwali nasz kraj, odnosząc się do dobrej kondycji polskiej gospodarki w czasach trawiącego całą Europę kryzysu

Niestabilne formy zatrudnienia i ruch lokatorski

Protesty lokatorskie w Polsce są coraz głośniejsze. Rozwijają się w odpowiedzi na kolejne reformy prawa mieszkaniowego, realizowane w imię interesów deweloperów i kamieniczników.

Polityka wysiedleń po polsku

Dla rządzących polskimi miastami przestrzeń miejska i zasoby mieszkaniowe jawią się niemal wyłącznie jako potencjalne źródło zysków, a nie jako sposób realizacji najważniejszych potrzeb miejskich społeczności.

Historia czarnego kota

O co chodzi z tym czarnym kotem? - pytają nas ludzie obserwujący czarno-czerwone flagi Inicjatywy Pracowniczej z umieszczonym na nich prężącym grzbiet najeżonym kocurem (a dokładniej jego kuzynem z rodziny kotowatych – żbikiem).

http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/284602aa_kasa.jpg http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/899035aa_irlandia.jpg http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/601174aa_kobiety.jpg http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/274629aa_krzyzaniak.jpg http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/569115aa_kontenry.jpg http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/192519flafa.jpg
Delegacja IP z wizytą na zaproszenie IWW
czwartek, 22 kwietnia 2010 10:58

W dniach 26. marca - 2. kwietnia działacze Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej na zaproszenie brytyjskiego IWW odwiedzili Wielką Brytanię. Celem delegacji była wymiana doświadczeń dotyczących walki pracowników, omówienie możliwości współpracy pomiędzy związkami oraz nawiązanie kontaktów z demokratycznymi spółdzielniami pracy działającymi na wyspach.

Dzień po przyjeździe delegaci wzięli udział w zjeździe krajowym BIROC IWW, podczas którego mieli okazje zapoznać się z działalnością tamtejszych syndykalistów. Przedstawiane były raporty z działań poszczególnych komisji IWW oraz plany na przyszłość, między innymi kampanie mające na celu uzwiązkowienie pracowników domów opieki społecznej oraz imigrantów pracujących jako sprzątacze w biurowcach londyńskiego City (kampanie te są polem potencjalnej współpracy między IWW a Inicjatywa Pracownicza, której szczegóły omawialiśmy podczas oddzielnych spotkań).

Następnie w anarchistycznej księgarni Freedom Press Bookshop & Publishers miała miejsce prezentacja, w ramach której przedstawiono historię Inicjatywy Pracowniczej, nasze metody działania i - na przykładzie Szpitala Psychiatrycznego w Bielsku-Białej - rezultaty, które udało się osiągnąć w kwestii obrony praw pracowniczych. Omówiono również projekt uspóldzielnienia szpitala na zasadach demokracji bezpośredniej oraz historię okupacji zakładów Colar Textil w Opatowie. Po prezentacji odbyła się impreza organizowana przez londyńskie środowisko polonijno-anarchistyczne, w trakcie której zbierano fundusze na pomoc dla Rafała Górskiego.

1 kwietnia odwiedziliśmy Birmingham, gdzie IWW zorganizowało spotkanie w ramach którego kolejny raz zaprezentowane zostało nasze wystąpienie. Jeszcze przed przyjazdem dotarła do nas smutna informacja o śmierci naszego kolegi Marcela Szarego - dlatego też spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy, po której przybliżyliśmy jego postać i bezkompromisową działalność. Duże wrażenie na zebranych zrobił fakt, że Marcel walczył o prawa pracownicze do samego końca, tuż przed śmiercią występując w obronie pielęgniarek ze szpitala, w którym przebywał. Dyskusja po spotkaniu trwała do późnych godzin nocnych, najpierw w lokalnym pubie a potem w mieszkaniu jednego z działaczy IWW.

Pomiędzy wykładami spotykaliśmy się z wieloma aktywistami brytyjskiego środowiska anarchosyndykalistycznego. Jedna z kluczowych postaci londyńskiego IWW - Adam Lincoln, opowiedział nam o sytuacji związków w Australii (skąd pochodzi) oraz zaaranżował spotkanie z dwoma związkowcami z branży budowlanej, którzy upublicznili głośny raport dotyczący łamania prawa pracy przy budowie areny na igrzyska olimpijskie w Londynie. Jane Ferrie - organizatorka dorocznych Anarchistycznych Targów Książki - zaintrygowała nas opowieściami o swoim udziale w rewolucji Sandinistów w Nikaragui, gdzie w ramach międzynarodowej solidarności pracowała na plantacjach kawy, podczas gdy lokalni chłopi walczyli na oddalonym o kilka kilometrów froncie.

Warto wspomnieć, że obie te osoby brały czynny udział w organizacji pikiet pod londyńskim konsulatem RP, inicjowanych przez polskich działaczy IWW w ramach akcji solidarnościowych z Bartkiem Kantorczykiem i zwalnianymi pracownikami Cegielskiego.

W trakcie pobytu odwiedziliśmy także kilka radykalnych księgarni oraz zakład Brixton Cycles, który jest spółdzielnią pracy działającą na zasadach demokracji bezpośredniej i jednym z najbardziej znanych w Londynie warsztatów/sklepów rowerowych. Istnieje od 1983 roku i jest zarządzany przez samych pracowników, bez szefa.

Wielkie podziękowania należą się Bartkowi i Darkowi działaczom londyńskiego IWW, którzy byli pomysłodawcami i głównymi organizatorami naszego wyjazdu. Dziękujemy także tym wszystkim którzy nas gościli i bez których ten wyjazd by nie mógł dojść do skutku.

Łukasz Muzioł