Strona główna Informacje Inne Lublin: Demonstracja w obronie pracowników uniwersytetu

Dwadzieścia cztery miesiące u władzy

Mijają dwa lata odkąd Platforma Obywatelska zdobyła władzę. Gdyby wnioskować z większości publikowanych w mediach sondaży i komentarzy, formacja ta w dalszym ciągu jest popierana przez zdecydowaną większość społeczeństwa.

Historia czarnego kota

O co chodzi z tym czarnym kotem? - pytają nas ludzie obserwujący czarno-czerwone flagi Inicjatywy Pracowniczej z umieszczonym na nich prężącym grzbiet najeżonym kocurem (a dokładniej jego kuzynem z rodziny kotowatych – żbikiem).

Alma Market wprowadza cenzurę w TVP

4 stycznia na antenie TVP Lublin miał ukazać się reportaż o naruszaniu praw pracowniczych i przepisów sanitarnych w lubelskim dyskoncie spożywczym Alma. Ostatecznie nie ukazał się, bo telewizja wystraszyła się groźby

Hipermarkety – kryzys, którego nie ma

W wielkich sieciach handlowych 80 proc. zatrudnionych to kobiety. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego supermarketu i zobaczyć – pracownice są widoczne na wszystkich „odcinkach pracy”: na kasach, na poszczególnych działach, w punkcie obsługi

Czy w Polsce mamy kryzys?

Wiele wskazuje na to, że sytuacja gospodarcza i społeczna w Polsce gwałtownie się pogarsza. Prasa i różnego typu instytucje publikują coraz to nowe dane wykazujące, że kryzys obejmuje całe branże gospodarki.

Solidarność z biedaszybami

Wyroki więzienia dla kopaczy, w tym byłych górników z Wałbrzyskiego Zagłębia Węgla Kamiennego hańbą Rzeczypospolitej Polskiej. Żądamy natychmiastowej amnestii dla górników z biedaszybów w rejonie Wałbrzycha i Nowej Rudy.

http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/473610platforma.jpg http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/192519flafa.jpg http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/255281alma.gif http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/922414hiper.jpg http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/403964kryz.jpg http://www.ozzip.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/441395biedasz_m.jpg
Lublin: Demonstracja w obronie pracowników uniwersytetu
piątek, 23 października 2009 15:07

Blisko 100 osób uczestniczyło w proteście przed rektoratem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego.

W manifestacji wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych - NSZZ "Solidarność", Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ "Solidarność 80", Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza i Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", a także Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i Klubu Krytyki Politycznej.

Pikietujący przeciwstawiali się grupowym zwolnieniom, które mają objąć blisko 400 pracowników obsługi UMCS w tym m.in. m.in. pracowników technicznych, portierów, szatniarzy, sprzątaczek. Mieli transparenty z hasłami: "Restrukturyzacja wg UMCS wypowiedzenia dla sprzątaczek, nowa toyota dla rektora", "Uniwersytet w służbie ludu, nie kosztem ludu", "Żądamy uznania postulatów związków zawodowych i jawności audytu! Outsourcing to wyzysk!".

Protestujący chcieli wejść do budynku uczelni na inaugurację jednak nie pozwoliła na to wynajęta firma ochroniarska Impel. Pikietujących mijali idący na uroczystą inaugurację roku akademickiego zaproszeni goście, profesorowie, ambasadorowie i rektorzy innych uczelni. Pracownicy chcieli wręczyć rektorowi mopa i wiadro, ten jednak uciekł. W stronę rektora oraz ochroniarzy poleciały jajka.

Zadłużenia uczelni nie da się spłacić dzięki zwalnianiu ludzi zarabiających po 800 zł miesięcznie. W takim mieście jak Lublin, to wyrok ubóstwa, to wprowadzenie człowieka na równię pochyłą, na końcu której czeka na człowieka bieda, bezdomność, wykluczenie społeczne - stwierdził Jarosław Niemiec z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Rafał Błachnio z lubelskiego Klubu Krytyki Politycznej poinformował o działaniach Samorządu Studentów UMCS, który nie chciał wydać zgody na powieszenie na uczelni plakatów na temat zbiórki podpisów przeciwko zwolnieniom. Odczytał także list otwarty Porozumienia Kobiet 8 Marca, który podpisały już m.in. prof. Maria Janion, prof. Stanisław Obirek, prof. Irena Grudzińska-Gross, Izabela Jaruga-Nowacka, Hanna Samson i Kinga Dunin.

Szymon Martys z WZZ "Sierpień 80" powiedział, że związek ten solidaryzuje się z protestem pracowników uczelni. Mówił także o działaniach firmy Impel i protestach, które przeciwko niej organizował "Sierpień 80". Grzegorz Nowicki z KSS opowiadał z kolei o solidarności jaką okazuje manifestującym pracownikom obsługi wielu pracowników naukowych UMCS.

Za: lewica.pl

 
Reklama